Wydarzenia

Katyń - ocalić od zapomnienia

Nadanie imienia Szkole Podstawowej

Inscenizacja najazdu tatarskiego

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ciekawą formę obchodów Święta Niepodległości zaproponowało w tym roku Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu wspólnie z Akademią Zdrowego Stylu Życia „Kuźnia i Stowarzyszeniem „Aktywna Jedenastka” z Przemyśla oraz Stowarzyszeniem Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic (Gmina Róźwienica, powiat jarosławski). Inicjatywa ta realizowana w ramach projektu Pro Carpatii i finansowana z PO FIO miała na celu zintegrowanie społeczeństwa lokalnego dwóch powiatów: przemyskiego 
i jarosławskiego.

W ramach inicjatywy samodzielnie wykonano 1250 kotylionów i opracowano i wydrukowano 1500 śpiewników pieśni patriotycznych.

  Wspólne świętowanie rozpoczęło się w poniedziałkowy poranek 11 listopada br., kiedy to z biura Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu wyruszyły grupy wolontariuszy w/w stowarzyszeń wspierane przez uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Nr 11 w Przemyślu oraz członków TPPK O/ Przemyśl, Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka i udały się na ulice Przemyśla, by wszystkim uczestnikom (biernym i czynnym) Narodowego Święta Niepodległości – rozdać śpiewniki i wpinać biało-czerwone kotyliony. Napotkane osoby przyjmowały ten gest  z radością, powagą i szacunkiem.

  Po wspólnym uczestnictwie we mszy św. sprawowanej za Ojczyznę w Archikatedrze ruszono pochodem na przemyski Rynek, gdzie aktorzy Amatorskiego Teatru „Fredreum” przedstawili krótka scenkę Odzyskania Niepodległości w Przemyślu w dniu 10-11 listopada 1918 r., na balkonie kamienicy nr 5 – przygotowaną przez inicjatorów projektu.

  Następnie uczestnicy pochodu przemaszerowali od popiersia Józefa Piłsudskiego do Pomnika Orląt Przemyskich, oddając hołd obrońcom Niepodległości Polski – wiązankami kwiatów.

Po zakończonych uroczystościach państwowych w Przemyślu 52 osobowa grupa uczestników projektu udała się na dworzec kolejowy PKP w Przemyślu, by z pieśnią na ustach dotrzeć do Jarosławia. Obdarowani śpiewnikami i kotylionami pasażerowie PKP chętnie włączali się do wspólnego świętowania.

  Tak wspaniała atmosfera trwała aż do Jarosławia, gdzie sprzed Dworca PKP ruszono do Rudołowic. Miłą niespodzianką, był fakt włączania się do wspólnego śpiewania napotkanych przy dworcu mieszkańców Jarosławia. Chętnie odbierali śpiewniki i kotyliony. Wielu z wdzięcznością dziękowało za zorganizowanie takiego przedsięwzięcia.

  Kulminacyjnym punktem tego dnia było spotkanie ze społecznością Rudołowic, urządzone przy budynku Szkoły Podstawowej. Po powitaniu odbyła się wspólna zabawa  kotylionowa przy ognisku. Nie zabrakło smacznej grochówki, kiełbaski i kaszanki oraz wyśmienitych ciast, przygotowanych przez członków Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic. Biesiadę umilała skoczna muzyka zachęcająca wszystkich uczestników do tańca i śpiewu. Wszyscy zgodnie potwierdzali, że właśnie tak – radości winno być obchodzone Narodowe Święto Niepodległości.

Ten wyjątkowy dzień był źródłem niezapomnianych przeżyć, wzruszeń i radości dla wszystkich. Był okazją do nauki patriotyzmu, wzorcem pielęgnowania ojczystej tradycji oraz przykładem integrowania się, nawet tak oddalonych od siebie środowisk lokalnych.

 

 tekst. tppir

Rodzinka najważniejsza.

Już po raz czwarty w naszej miejscowości odbył się festyn rodzinny, któremu przyświecało hasło:

„ RODZINA OSTOJĄ TRADYCJI”

Wybór daty 29 maja 2011 roku na majówkę z mamą i tatą okazał się niezwykle trafny. Dopisała nie tylko pogoda, ale również goście. Organizatorzy- Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Rudołowicach zadbali, aby podczas festynu nikt się nie nudził.

W bogatym programie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na początku mali aktorzy z oddziału przedszkolnego zaprosili rodziców na ciekawy program artystyczny, piosenkami, skeczami i wierszami Dzień Rodziny uczcili też uczniowie klas od czwartej do szóstej. Następnie mogliśmy podziwiać występy zaproszonych gości – małego akordeonistę- Kacpra Lizaka z Roźwienicy i posłuchać rodzimych przyśpiewek w wykonaniu rudołowickiego Zespołu Pieśni i Tańca Familia. Dla amatorów aktywnego wypoczynku organizatorzy przygotowali atrakcje w postaci przejażdżki bryczką lub kabrioletem, można było podziwiać popisy paralotniarzy Maluchy miały swój plac zabaw z karuzelą, zjeżdżalnią i trampoliną, za zgodą rodziców mogły też skorzystać z usług wizażystki, która przemieniała je w postacie z bajek. Nic też dziwnego, że na imprezie, aż roiło się od piesków, kotków, myszek, nad którymi górowali Serce i Rozum ,znane postacie z reklamy Orange. Każdy mógł sprawdzić swoje szczęście kupując los na loterii fantowej. Atrakcyjne nagrody sprawiły, że kupony loteryjne rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki. W godzinach wieczornych, po ułożeniu dzieci do łóżek, rodzice mogli potańczyć na wiejskiej zabawie. Dziękujemy organizatorom za wspaniale przygotowaną imprezę, sponsorom za hojność, występującym na scenie uczniom i gościom za niezapomniane wrażenia. Rodzicom z okazji ich Święta życzymy pociechy z dzieci i wielu powodów do dumy ze swoich latorośli.

Treść akordeonu
Treść akordeonu

Treść akordeonu

Scroll to Top