11 listopada

Kategoria: wydarzenia lokalne
Administrator

„Wspólnie świętujemy - 11 listopada – od Przemyśla do Rudołowic

 


 Ciekawą formę obchodów Święta Niepodległości zaproponowało w tym roku Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu wspólnie z Akademią Zdrowego Stylu Życia „Kuźnia i Stowarzyszeniem „Aktywna Jedenastka” z Przemyśla oraz Stowarzyszeniem Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic (Gmina Róźwienica, powiat jarosławski). Inicjatywa ta realizowana w ramach projektu Pro Carpatii i finansowana z PO FIO miała na celu zintegrowanie społeczeństwa lokalnego dwóch powiatów: przemyskiego 
i jarosławskiego.

W ramach inicjatywy samodzielnie wykonano 1250 kotylionów i opracowano i wydrukowano 1500 śpiewników pieśni patriotycznych.

  Wspólne świętowanie rozpoczęło się w poniedziałkowy poranek 11 listopada br., kiedy to z biura Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu wyruszyły grupy wolontariuszy w/w stowarzyszeń wspierane przez uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Nr 11 w Przemyślu oraz członków TPPK O/ Przemyśl, Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka i udały się na ulice Przemyśla, by wszystkim uczestnikom (biernym i czynnym) Narodowego Święta Niepodległości - rozdać śpiewniki i wpinać biało-czerwone kotyliony. Napotkane osoby przyjmowały ten gest  z radością, powagą i szacunkiem.

  Po wspólnym uczestnictwie we mszy św. sprawowanej za Ojczyznę w Archikatedrze ruszono pochodem na przemyski Rynek, gdzie aktorzy Amatorskiego Teatru „Fredreum” przedstawili krótka scenkę Odzyskania Niepodległości w Przemyślu w dniu 10-11 listopada 1918 r., na balkonie kamienicy nr 5 - przygotowaną przez inicjatorów projektu.

  Następnie uczestnicy pochodu przemaszerowali od popiersia Józefa Piłsudskiego do Pomnika Orląt Przemyskich, oddając hołd obrońcom Niepodległości Polski – wiązankami kwiatów.

Po zakończonych uroczystościach państwowych w Przemyślu 52 osobowa grupa uczestników projektu udała się na dworzec kolejowy PKP w Przemyślu, by z pieśnią na ustach dotrzeć do Jarosławia. Obdarowani śpiewnikami i kotylionami pasażerowie PKP chętnie włączali się do wspólnego świętowania.

  Tak wspaniała atmosfera trwała aż do Jarosławia, gdzie sprzed Dworca PKP ruszono do Rudołowic. Miłą niespodzianką, był fakt włączania się do wspólnego śpiewania napotkanych przy dworcu mieszkańców Jarosławia. Chętnie odbierali śpiewniki i kotyliony. Wielu z wdzięcznością dziękowało za zorganizowanie takiego przedsięwzięcia.

  Kulminacyjnym punktem tego dnia było spotkanie ze społecznością Rudołowic, urządzone przy budynku Szkoły Podstawowej. Po powitaniu odbyła się wspólna zabawa  kotylionowa przy ognisku. Nie zabrakło smacznej grochówki, kiełbaski i kaszanki oraz wyśmienitych ciast, przygotowanych przez członków Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic. Biesiadę umilała skoczna muzyka zachęcająca wszystkich uczestników do tańca i śpiewu. Wszyscy zgodnie potwierdzali, że właśnie tak - radości winno być obchodzone Narodowe Święto Niepodległości.

Ten wyjątkowy dzień był źródłem niezapomnianych przeżyć, wzruszeń i radości dla wszystkich. Był okazją do nauki patriotyzmu, wzorcem pielęgnowania ojczystej tradycji oraz przykładem integrowania się, nawet tak oddalonych od siebie środowisk lokalnych.

 tekst. tppir

Zapraszamy do fotorelacji z obchodów 11 listopada w Rudołowicach (kliknij)

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
Joomla Templates designed by Web Hosting Top