Uroczystość wmurowania urny z Ziemią Katyńską

Kategoria: wydarzenia lokalne
Administrator

Doniosła uroczystość w Szkole Podstawowej w Rudołowicach.

 W aurze jesiennego słońca, w malowniczym parku otaczającym budynek Szkoły Podstawowej w Rudołowicach miała miejsce doniosła uroczystość poświęcenia i wmurowania Ziemi Katyńskiej pod obeliskiem upamiętniającym sylwetkę kapitana Władysława Gawła - właściciela Rudołowic zamordowanego wraz z innymi polskimi oficerami w 1940 r. w Charkowie. Zorganizowali ją Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic oraz społeczność szkolna. Zainicjował  zaś Prezes Stowarzyszenia, dyrektor szkoły Pan Mariusz Baran. Przybyli na nią przedstawiciele samorządu wiejskiego, sołtys , radni, oraz goście specjalni - Pan Eugeniusz Taradajko- Prezes Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie oraz Członek Zespołu Ekshumacyjnego w Katyniu i Miednoje, jak również Pani Danuta Lipińska - córka kapitana Władysława Gawła, Pan Andrzej Gilarski - brat  zmarłego w katastrofie smoleńskiej gen. Kazimierza Gilarskiego, Pan Jerzy Kochman autor drzewa genealogicznego mieszkańców naszej parafii, mieszkańcy Rudołowic, nauczyciele, uczniowie, pracownicy naszej szkoły. Aktu poświęcenia dokonali Proboszcz ks. Bernard Guzy oraz Wikariusz ks. Jan Bator. Osobistego charakteru uroczystości nadało wystąpienie Pani Danuty Lipińskiej, która podziękowała organizatorom za : „ …symboliczny powrót ojca z Nieludzkiej Ziemi do kraju i rodziny”.  Dopełnieniem tych doniosłych wydarzeń były przejmujące wspomnienia Pana Eugeniusza Taradajki z prac ekshumacyjnych prowadzonych w miejscach kaźni polskich żołnierzy: Charkowie, Miednoje, Katyniu oraz  Twerze. Uroczystości takie właśnie jak te, które miały miejsce w Rudołowicach przywracają pamięć starszym pokoleniom oraz stanowią żywe lekcje historii dla młodzieży i dzieci.

 

 

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
Joomla Templates designed by Web Hosting Top