100 lat kaplicy Serca Bożego

Kategoria: wydarzenia lokalne
Administrator

          Każdy krzyż czy kapliczkę ustawiono w pewnej intencji lub z jakiegoś powodu. Kaplica Serca Bożego usytuowana jest w szczerym polu, na wzgórzu graniczącym Rudołowice i Bystrowice. Ilustruje ona historię naszej „Małej Ojczyzny”. To wotum dziękczynne, a zarazem miejsce upamiętniające smutne wydarzenie, które miało miejsce pod koniec XIX w.

Podczas mroźnej i śnieżnej zimy jechał ksiądz z Rudołowic do Bystrowic z posługą ostatniego namaszczenia. Na zakręcie sanie wywróciły się tak niefortunnie, że do zaspy upadł wiatyk. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Miejsce to zostało upamiętnione wzniesieniem krzyża z napisem „Zwłoki Pana Jezusa”. W czasie I wojny światowej krzyż ten uległ zniszczeniu, a na jego miejscu wybudowano kapliczkę, w której ściany wmurowano drewniane pozostałości po krzyżu. Fundatorami jej byli Jan i Katarzyna Bzowscy z Rudołowic. Wznieśli ją w 1917r. jako dziękczynienie za pomyślność i doznane łaski. W murowanej kapliczce stoi piękna figura Serca Bożego, wyrzeźbiona przez głuchoniemego artystę pochodzącego z Przemyśla.
W tym roku przypada jubileusz 100-lecia poświęcenia Kaplicy Serca Bożego. Z tej okazji w niedzielne popołudnie 4 czerwca 2017r. z inicjatywy rodziny fundatorów oraz księdza proboszcza Mirosława Matei, przy zaangażowaniu prezesa Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic Mariusza Barana, odbyły się uroczystości rocznicowe. 
Po Mszy Świętej, koncelebrowanej w intencji zarówno żyjących jak i zmarłych członków rodziny Bzowskich i Wajdów, z modlitwą różańcową wyruszyła procesja na południowe obrzeża Rudołowic. Na miejscu odśpiewano Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Żywo w sercu i pamięci przechowuje historię tej kapliczki Pani Krystyna Wajda, która szczegółowo przedstawiła ją licznie zgromadzonym mieszkańcom wsi i przybyłym gościom. Długo jeszcze po rozległych polach Rudołowic i Bystrowic echo niosło słowa pieśni wielbiących Najświętsze Serce Pana Jezusa. Na zakończenie Pani Krystyna wyraziła swoją wdzięczność tym, którzy przez to całe stulecie dbali i nadal dbają o tę kapliczkę oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania obchodów jubileuszu 100-lecia jej poświęcenia. Zainteresowanym historią, zarówno tej, jak i innych wspaniałych kapliczek usytuowanych na terenie wsi Rudołowice, polecamy publikację „Kapliczki i Krzyże przydrożne Rudołowic” dostępną na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic.
(MP, MB)

 fotorelacja kliknij

 

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
Joomla Templates designed by Web Hosting Top