Poświęcenie cmentarza cholerycznego 14 września 2016 r.

Kategoria: wydarzenia lokalne
Administrator

      Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tradycji Rudołowic oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej miejscowości przeżyli niezwykle wzruszające chwile związane z poświęceniem cmentarza cholerycznego.
      Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji pochowanych na cmentarzu cholerycznym osób, którą odprawił ks. proboszcz Mirosław Mateja w Kościele Parafialnym pw. Świętego Mikołaja Biskupa. Następnie wszyscy zgromadzeni, z proboszczem na czele, udali się w uroczystej procesji na cmentarz choleryczny.
      Nie przypadkowo na ten ceremoniał wybrano dzień 14 września – Święto Podwyższenia Krzyża, gdyż przez krzyż straszliwej choroby, osamotnienia, bezsilności i strachu przechodzili ludzie, dla których miejscem wiecznego spoczynku stała się wspólna mogiła na pustkowiu.
Po 143 latach - pamięć o tym miejscu ożyła - podobnie jak wspomnienia o prawie 200 pochowanych tam naszych przodkach - być może bliskich krewnych wielu z nas. Świadczyły o tym wspólnie odmawiane modlitwy, pieśni, a także wiązanki świeżych ogrodowych astrów i bukiety złocistych chryzantem. W miejscu tym zapłonęły znicze, a oświetliły płonące żywym ogniem rozstawione wokół cmentarza pochodnie .
     Podczas wspólnej modlitwy za zmarłych i poświęcenia cmentarza oraz krótkiego wystąpienia prezesa Stowarzyszenia - pana Mariusza Barana - na niebie gasły wszystkie odcienie purpury zachodzącego słońca. Natomiast drogę powrotną rozjaśniał blask księżycowej pełni. Uczestnicy wracali zwartą grupą z pieśniami intonowanymi przez księdza proboszcza.
     Była to niezwykle skromna, ale piękna uroczystość ,która zapisała się nie tylko w pamięci jej uczestników, ale też w historii naszej wsi. 
(bk), (mb)

/fotorelacja - kliknij w zdjęcie/

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
Joomla Templates designed by Web Hosting Top