Wstęp

Kategoria: O nas
Administrator

 

 

nazywana też podaniem, to opowieść ludowa utrwalona iprzekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie. Jest związana tematycznie z jakimiś historycznymi lub legendarnymi zdarzeniami, postaciami, miejscami. Zawiera wiele elementów fantastycznych, ale odwołuje się do faktów, przedmiotów, miejsc i ludzi rzeczywistych. Podania opowiadają na przykład o legendarnych początkach i założycielach danej zbiorowości lokalnej, o ważnych miejscowościach, bohaterach narodowych.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudołowicach w ramach zajęć kółka regionalnego zebrali legendy dotyczące swojej miejscowości. Najstarsza z nich wyjaśnia etymologię nazwy naszej wsi. W młodszym podaniu odnajdujemy popularny motyw zapadniętego kościoła. Opowiada o Stawarce, terenie pomiędzy Rudołowicami a Roźwienicą, gdzie zlokalizowana była pierwotnie nasza wieś. Najmłodsza legenda ukazuje historię przysiółka Betlejem, gdzie do dzisiaj kultywowane są w szczególny sposób tradycje bożonarodzeniowe.

Legendy te funkcjonują w naszym społeczeństwie od bardzo dawna. Przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie zasługują, aby umieścić je w skromnym uczniowskim zbiorze legend i ocalić od zapomnienia.

 

 

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
Joomla Templates designed by Web Hosting Top