Być sobą u siebie

Kategoria: Szkoła
Administrator


BYĆ SOBA U SIEBIE....

Rudołowice to niewielka wieś położona na południu Polski. Wieś liczy około 1300 mieszkańców, swoją nazwę wzięła od koloru gleby, której głównym składnikiem była ruda darniowa, a wypływającą z niej rudowa maź była charakterystyczną cechą tego terenu ,ponadto jest położona w dolinie i z każdej strony otoczona wzniesieniem, dlatego też początkowa nazwa to „Ruda Dolina”z czasem zmieniono na nazwę Rudołowice. Swoim kształtem przypomina literę „S”. Na wzniesieniu pośrodku wioski stoi murowany dwór Dembińskich, zbudowany w początkach XIX wieku ,ostatnią właścicielką dworu była Wanda Kołakowska a zarządcą majątku był kapitan Władysław Gaweł , który został stracony w Katyniu, obecnie mieści się tam szkoła podstawowa, zaś w jej otoczeniu piękny park krajobrazowy, w którym zachował się starodrzew lipowy. Pod zabudowaniami dworskimi kryje się szereg podziemnych korytarzy połączonych z kościołem. Nikt tam nie zaszedł od nie pamiętnych czasów.

Historia Rudołowic sięga czasów drugiej połowy XIV wieku i dotyczy nadania przez królową Jadwigę , dóbr między innymi Rudołowic Rycerzowi Mikołajowi Mzurowskiemu, który przybywszy na te tereny ufundował kościół parafialny ,a następnie został on przekazany pod opiekę Bożogrobcom w 1446 roku. Później dla Rudołowic nastał czas wyludnień i pożóg ,najazdów hord tatarskich i uprowadzania ludzi w jasyr. W 1623 roku został spalony kościół przez Tatarów, który został odbudowany w późniejszych latach w pierwotnym miejscu. Spustoszeń wioski dopełniły wojska Bogdana Chmielnickiego który wcielał ludność zamieszkałą na tym terenie w swoje szeregi. Wieś zaludnił marszałek koronny Jerzy Lubomirski sprowadzając osadników z innych części polski.

W 1863 roku podczas Powstania Styczniowego rudołowiczanie ukrywali powstańców braci Alojzego i Konstantego Dawid, ich mogiła znajduje się na miejscowym cmentarzu. Podczas I wojny światowej mężczyźni z Rudołowic walczyli na frontach po stronie austriackiego wojska.1937 roku ludność miejscowa brała udział w strajku chłopskim, za co spotkały ich represje ze strony władz sanacyjnych. W czasie II wojny światowej na terenie wsi prowadzono tajne nauczanie ,a od 1940 roku komórki ZWZ, oddziały AK i BCh brały udział
w akcjach sabotażowo – dywersyjnych, oraz w otwartej walce przeciwko okupantowi.

Po wojnie wieś uległa wielu zmianom w budynku dworku powstał oddział szpitalny ,który istniał do końca XX wieku, później budynek został oddany na potrzeby szkoły. Od czasów wojny wiele się tu zmieniło powstał klub sportowy Błękitni” ,remiza strażacka, oraz zespół pieśni i tańca „Familia”. W Szkole Podstawowej za sprawa dyrektora szkoły została założona „ szkolną izbę pamięci”, w której można zobaczyć wiele pamiątek i przedmiotów pochodzących z bardzo odległych czasów, a należących do mieszkańców naszej wioski. Został tez pięknie zagospodarowany i zarybiony mały staw znajdujący się w parku, w którym można zobaczyć wiele gatunków dzikiego ptactwa, po parku biegają rude wiewiórki, a mieszkańcy to mili i przyjaźni ludzie.


Kornel Grzeszczak kl. VI Szkoła Podstawowa w Rudołowicach

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
Joomla Templates designed by Web Hosting Top