Las w którym milczą ptaki!

Kategoria: asp. Stanisław Mudryk
Wojciech Bulanowski

Miednoje niewielka miejscowość w obwodzie twerskim (Rosja). Tam 74 lata temu w zbiorowych mogiłach „enkawudziści” zakopali ponad 6 tys. okrutnie zamordowanych w piwnicach budynku NKWD w Twerze, policjantów, żandarmów, strażników więziennych oraz żołnierzy, których przetrzymywano w obozie w Ostaszkowie.  

 Na mogiłach tych posadzono drzewa, aby zatrzeć ślady zbrodni oraz po to by nikt nie pamiętał o tych, którzy dla „sowietów” stanowili zagrożenie jako „element”, który mógłby przyczynić się do odbudowy Niepodległej Polski.

 Przez wiele lat drzewa rosły na tych mogiłach, aż historia po wielu latach upomniała się o Bohaterów, którzy za wierność Ojczyźnie  – Polsce oddali swoje życie. 

 Po przekroczeniu bramy Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, wita każdego … cisza i promienie padające na Memoriał tym samym od razu jest wiadomym, iż jest to miejsce wyjątkowe. 

 Wielu, którzy byli tam po raz pierwszy zadawało sobie pytanie: dlaczego jest tu taka cisza, dlaczego mimo, że wokół jest pełno drzew nie słychać śpiewu ptaków ? Odpowiedź jaka pada z ust jednej ze starszych uczestniczek, która przyjechała pożegnać się po raz ostatni z pochowanym tam ojcem była bardzo smutna … „Tutaj nawet ptaki czują ogrom tej zbrodni, to jest las w którym milczą ptaki”.

 W ciszy odszukano tablice z nazwiskami zamordowanych mieszkańców województwa podkarpackiego w tym Bystrowic oraz zapalono znicze i złożono kwiaty, aby choć w tak skromny sposób upamiętnić – zamordowanych Policjantów i Żołnierzy.

 W rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości pamiętajmy i przypominajmy dzieciom i młodzieży o tamtych tragicznych wydarzeniach w których brali udział mieszkańcy Bystrowic, Rudołowic i okolicznych miejscowości m.in. ś.p. asp.PP Stanisław Mudryk, kpt. WP Władysław Gaweł, szer. Agustyn Roga, jak i inni funkcjonariusze Policji i żołnierze Wojska Polskiego, pochodzący z naszego regionu, a których szczątki spoczywają w Miednoje, Katyniu, Charkowie, Bykowni, Monte Casino oraz innych miejscach naszego globu  !

 

 

Tekst i foto: Wojciech Bulanowski

Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939”

O/Rzeszów

 

 

For best business class hosting read InMotion Reviews and get a good web hosting deal.
Joomla Templates designed by Web Hosting Top